Tajemství buků a skal

Novosvětská
27. 10. 2018
Píseň listopadu
13. 11. 2018

Novoveský kříž a taky Chrám boha ohně, v nějž se proměňuje v táborových hrách. Tehdy nohou spočiň na podstavci z kamene a bouře nad Homolkou pošle ti hrom. Dramatické sladění běhu událostí a podtržení síly kopce.

Tady je západní hranice České Kanady. Najdeš tu pralesy, skály, bezedné studny a poustevny. Už když přijíždíš z pánví bažin a rybníků a spatříš, jak vyrůstá z rašeliny a blat za Příbrazí a Lásenicí, vytušíš, že tady se děje cosi mimořádného. A vyšplháš-li v Novohradských horách na Kraví horu a její rozhlednu a pohlédneš na horizont za třeboňskou plošinou, uvidíš totéž.

Říjnová neděle, tichá, chladná a mrholící zesiluje účinek hory. Buky rozehrávají koncert sil, předivo života je tu zřetelně utkané, spolupracuje a komunikuje napříč druhy. Jsou-li v České Kanadě k nalezení příbuzní Stromovouse ze Středozemě, je to zde. Lesnické plány krajině ponechány.

Přicházíš ze strany severní a chodidla noří se do listů závějí. Cesty i pěšiny se postupně rozpouští ve vrstevnicích a balvanech, jimiž je poseto celé území pod buky a chrání tak vnitřní svět hory. Potkáš ještě Červenou studánku, za ní už začíná objevitelská výprava.
Ticho, déšť ze stromů, samota. Jen balvany a buky kolem teď naznačují další směr. Pole přítomnosti napěchované opravdovostí. Chceš-li se vzdálit civilizaci v civilizaci, tady najdeš ráj. A přijď sem v roce kdykoli, hora k tobě vždy promluví. Homolka, Bublavá skála, Smírčí vrch.
A Dubovice. Dva poutní kostely z dávných časů, lesovny a lípy před vchody. Poutní místa les uzavřel, ponechal odlehlý pokorný klid, jenž takový najdeš jen tady.
Kamenitá cesta tě pak provede na druhou stranu hory. V nejvyšším místě vlevo odbočíš a tajemná místa opět promluví.
Najdi skálu, u níž jak v severských zemích cítit se budeš, studnu bezednou, kterou člověk tu zanechal i poustevnu z časů asketismu, co skutečný život přehlížel. A tak se směj, až Deskovou skálu objevíš a raduj se z prašanu barev pod nohami, jenž buky tu chystají. Až přiletí sem vichr podzimní, hřejivý a svěží, a ony se rozzáří, zapomeneš vše, co o všem víš a v tobě se probudí hlas krajiny a opravdovost tvých dnů.

Možná najdeš tu základy budoucí Jemčiny, zámku, jenž v pohodlných meandrech Nežárky nakonec zakotvil.

Tady je kraj buků a skal. Tady Česká Kanada začíná.

4P
4P

Comments are closed.