Telegraficky

Staňkovská pomezí
29. 10. 2019
Rok České Kanady
31. 12. 2019

Listopad vzpomněl na babí léto a připravil sobotu hodnou českorudoleckého okruhu. Dávná sýpka, kde už jen zdivo a prach svědčí opuštěnému prostoru, se stává základnou tohoto odpoledne.
Po pár krocích k tobě promluví pozdní vesnický podzim. Vonící pole, ves, komíny i hnůj jsou jeho hlavními součástkami a tlející nádech javorového listí podél silnice spojovacím materiálem, který vytváří laskavý celek, jehož silná přitažlivost láká a přitahuje.
Svižně, s lehkovážnou radostí přibývají nadmořské metry k Peníkovu. Venku je blaženě, uvnitř božsky. Kouzlo krajiny resetuje mysl i tělo na stav nula. Na stav energie, síly a otevřenosti.
Rudolecký prolom září svíčkami modřínů. Slunce samo sebou.
A je tu Peníkov.
Vodní pila, farma, cihlový komín lihovaru, pár chalup a slepic volně se vyskytujících po vsi. Ticho, ticho, ticho. Jen jediný zvuk se ti nese nad hlavou, to kdosi vpravdě intenzivně datluje v koruně osiky a svojí dřevěnou morseovkou vyťukává přirozený běh věcí. Ticho & Datel.
Asfaltové meandry tě přivedou až k trezoru. Jeho obsah však bezpečně chrání žula, tak zůstává jen zážitek estetický. Za ním pak stoječínský.
Konec silničního světa, přesto obsahující základní výbavu poctivé pohraniční obce – kapli, školu a kdo ví, i hostinec by se tu snad také našel. Výjimečné místo. Za ním tě cesty vedou další božskou realitou a až do Matějovce můžeš pobývat v úžasu. A odtamtud kamkoli dál taky.
U JZD opouštíš navyklé směry a vstupuješ do sféry nového. Přes silnici nahoru do stráně a hle! z téhle výšky se z kopců Prolomu stala terénní vlnka a vyhlídka přes ni ukáže samotné Dačice. Východ České Kanady má svůj ráz. Více borovic i bříz téměř až horských tvarů vyrůstajících z balvanů a skal. Na severu tvář Javořické vrchoviny, jako první ale odkryté rokle Vlčí jámy. Tady je lepší běžet než jít.
Dole křižovatka čtyř cest, z nichž jedna tě odvede zpátky na spojnici Matějovec-Rudolec.

Po ní teď procházíš a kromě datlů se k tobě vrací i jejich souputník, který tě vyladí na nejzvučnější tón a spustí melodii, co zase naplno rozezní tvoje tělo. Až dole v Rudolci vystřídá soumrak den, zlehkneš a znovu se narodíš.
Do ticha.

 

Comments are closed.