Objevy

Směr jih
3. 3. 2018
Třetí smysl
8. 3. 2018

Vojenská mapa z 50. let. Peršlák, Vyšpachy, Žišpachy a spousta dalších jmen, která už zmizela z průvodců. Názvy jsou věcí dohody a mění se – bude za deset tisíc let, což je v běhu Země mžik, Praha Prahou? Vedle nich je ale mapa plná i trochu tajemných zkratek lih., cih., rozv., kam., které samy o sobě lákají k rozvinutí toho, co bylo zkráceno.
A proto už vystupuješ na Číměřské zastávce a tvůj pohled spočine na nejvyšším vrchu v okolí – Kamenci – který však brzy o své výsadní výškové postavení asi přijde, neboť Kamenožrout z říše Fantazie tu má přinejmenším svůj letní byt.
Silnice na Dobrou Vodu, obávaný cyklistický trhák, tě kolem lomu a Čutkárny přivede na lesní křižovatku, kde si opět vybavíš, že na mapě ten lom vypadal trochu jinak. A tak pokračuješ až na samý vrchol Kamence k Poradní skále. Dneska je schovaná mezi stromy. Výhled na Číměř i daleko za ní tě čeká pár kroků odsud, ale pak již se zanoříš zpět do křovin a objevitelské napětí roste. Tady někde to určitě je!
A ano, zničeho nic staneš v místě, kde další krok znamená let, máš-li křídla. I pocit krajiny se změnil a ty víš, že tady něco bylo.
Skalní stěna lomu je vysoká a dlouhá, a i když místo již dávno pokryl les, v terénu je leccos stále patrné. Najdeš tu i nářaďovnu či bývalou vrátnici snad.
Cesta pokračuje jihovýchodem až ke křížku na silnici do Krampach, vlastně Potočné, a odtud je to jen chvíle, než staneš na hrázi Panského rybníka. Je klidný, přirozený, bezchatoidní. Jen na druhém břehu se příroda pozvolna vrací do budov kachňárny a tady je člověk rád, že „všechno krásný, nový“ šlo nějak oklikou, protože krása tu vychází z jiného.
Jenže ty jsi na objevitelské cestě a průzkum pokračuje v širokém údolí potoka pod hrází. Na mapě bylo „cih.“
Hledáš stopy místa, kde se vyráběl tento stavební artefakt a nacházíš. A zase ta změna! Tady byl komín, tady někde se vypalovalo, tady se pracovalo, smálo i klelo, žilo. Dochází ti, s jakým citem umisťovali naši předci podobné stavby do krajiny a jak přirozeně to celé fungovalo. Znáš dokonce ještě lidi, kteří sem jako malí chodívali a poslouchali vyprávění svých prarodičů o dobách cihlové prosperity.
Na tomhle místě je už jen rákosí a les, přesto svou výřečnost si zachovává.
Do třetice objevů na dnešním skromném území vstoupíš do míst, kde podle Mapy byly lomy, jenže ty dnešní o nich mlčí. Po chvíli hledání, při silničce z Potočné do Hůrek, je také objevíš, a se stejným zápalem, jako kdysi se tu možná těžilo, prozkoumáš.
Takových míst si pro tebe Česká Kanada připravuje mnoho. Samostatnou kapitolou jsou ta s popisem „rozv.“, ale na ta se podíváš až zase jindy, protože dnes ještě zamíříš do Dobré Vody, třeba tam o té cihelně ještě někdo něco ví!

4P
4P

Comments are closed.